Melazma Hastalığı: Nedir, Türleri ve Sebepleri Nelerdir?

05.03.2018
Afrodizyaklı Parfüm

Melazma Hastalığı: Nedir, Türleri ve Sebepleri Nelerdir??

Melazma Hastalığı Nedir? Türleri Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Melazma hastalığı yaşarsanız yüzünüzün çirkinleşeceğinden endişe edebilirsiniz. Ancak, bu sağlık açısından daha yüksek risk altında olanlar için, bunun sebeplerini, bunların tedavi şekillerini ve buna bağlı potansiyel riskleri anlamak önemlidir.

Melazma Nedir?

Melazma cildin belirli bölgelerinin çevredeki cildin daha koyu hale geldiği bir cilt durumudur. Çoğunlukla yüzünde, elmacık kemikleri, alın, üst dudak ve çene gibi bölgelerde görülür. Cilt rengi değişimi kahverengi, bronz veya mavi-gri olabilir ve hızlı şekilde ortaya çıkabilir. Melazma ya da "gebelik maskesi" olarak da bilinen bu durum genellikle kadınların çocuk sahibi olduğu yıllarda, özellikle hamile olan kadınlarda sık görülür. Bunun ana nedenleri hormonel değişiklikler, güneşe maruz kalma ve genetik yatkınlıktır, bu nedenle Melazma olan ciltlerde, cilt kanseri oluşma riski yüksektir (güneşe maruz kalma nedeniyle).

Erkekler melazma maruz kalabilir ancak bu durum öncelikle kadınları etkiler. Melazma vakalarının yaklaşık% 90'ı kadınlardaki hormonel değişikliklere duyarlılığın yüksek olması nedeniyle kadındadır ve bu nedenle bu durum genellikle bu cinsiyete ait olarak kabul edilir. Bununla birlikte, güneşte uzun süre çalışan erkekler için, bu durum da zaman zaman görülür. Tedavi her iki cinsiyet için de aynıdır ve bu rahatsızlığı olanlar güneşte daha az zaman harcamalılardır.

Melazma Türleri

Melazma üç ana türü vardır - epidermal, dermal ve karışık malezma.

Epidermal - Bu tip sadece deri hücrelerinin en dış katmanı olan deriyi etkiler.

Dermal - Bu tip, deri hücrelerinin hafifçe düşük, ikinci katmanları olan dermitiyi etkiler.

Karışık - Bu tip cildinizin hem dermal hem de deri katmanlarında melazma içerir.

Melazma Nedenleri

Belirtildiği gibi, melazmanın nedenleri çeşitlidir ve bileşiktir, bu nedenle bu durumun kesin sebebini saptamak zor olabilir. Temel nedenler şunlardır:

Stres: Stres seviyelerindeki herhangi bir dalgalanma, yüzünüzde bir melazma dönemi tetikleyebilen hormon düzeylerinizi etkileyebilir.

Tiroid Hastalığı: Vücudunuz hormon düzeylerinizi düzgün şekilde oluşturamaz veya düzenleyemez, bu cilt rahatsızlığı sonuç olarak görünebilir. 

Güneş ışınları: Güneş ışınları cilt hücrelerine girdiğinde, vücudun pigment hücrelerini etkileyebilir ve daha koyu renk lekelerine neden olabilir.

Genetik Özellikler: Melazmanın genetik olarak bağlantılı olduğu yönünde bazı kanıtlar bulunmuştur ancak bu alan hala daha fazla araştırma gerektirir ve bu durum genetik olarak kabul edilmez.

Hormonel Dalgalanmalar: Gebe kadınlarda "gebeliğin maskesi" sıklıkla görülmesinin nedeni, hormonel dalgalanmaların bu durumun patlamasıyla sonuçlanabilmesidir. Bu aynı zamanda steroid kullanımı, bazı ilaçlar veya doğum kontrolünde değişiklik olabilir.

Melazma belirtileri

Melazmanın başlıca semptomları burnun köprüsü, elmacık kemikleri, alın, çene ve üst dudak da dahil olmak üzere yüzdeki koyu cilt lekelerinin belirgin hale gelmesidir. Bu yama gibi duran cilt lekelerini boyun veya önkollarında - çok güneş ışığına maruz kalan diğer alanlarda - olmasına çok daha az rastlanır. Renksiz ciltteki bu lekeler bu yüzeysel durumun tek belirtisidir.

 Somon Dna
Somon Sütünden Elde Edilen Insan DNA’sına Çok Benzeyen Polimerize DNA’dır. Sterildir. Paraben, Alkol, Parfüm, Hayvansal Kökenli Maddeler, Silikon Ve Renklendirici Içermez.

ÜRÜN FİYATI: 69,00 TL HEMEN AL SEPETE EKLE ÜRÜN DETAYI


YUKARI